Revoliucija alaus išpilstymo technologijose
Paprastai alus iš kegų tiekiamas naudojant CO2 dujų slėgį. Pasirenkamas CO2 slėgis priklauso nuo alaus tiekimo linijų ilgio ir nuo aukščių skirtumo tarp alaus išpilstymo bokšto ir kego. Dažniausiai barų šeimininkams rekomenduojama kegus su alumi laikyti kuo arčiau išpilstymo taško, kad išvengti pilstomo alaus putojimo.
Pagrindinė taisyklė čia yra ta, kad kuo ilgesnis kelias iki bokšto arba kuo didesnis aukščių skirtumas tarp kego ir bokšto, tuo didesnis turi būti CO2 slėgis alui iš kego išstumti. Tokiu būdu dažnai pasiekiamas 3,0 – 3,5 bar angliarūgštės dujų slėgis į kegą. Toks slėgis ne tik stumia alų iš kego, bet ir persotina alų angliarūgšte pakeisdamas alaus tikrąjį skonį, padidina putojimą išpilstymo metu ir pailgina bokalo pripylimo laiką.
Ęsant putojimo problemoms, alaus tiekimo vamzdelių vidinis skersmuo turi tendenciją didėti, kad būtų įmanoma pasiekti pakankamą alaus tekėjimo greitį.
Skaitoma , kad jeigu reikalingas papildomas alaus išpilstymo taškas, tai tam turi būti statomas papildomas kegas.
Flojet alaus siurblių G56 įdiegimas įgalina visapusiškai kontroliuoti alaus kokybę nuo kego iki bokalo ir užtikrina pasikartojančiai aukštą alaus skonio, struktūros ir putos kokybę bokale.
Naudojant Flojet siurblius alaus tiekimo sistemose pasiekiamas paprastas ir finansiškai efektyvus būdas, pašalinantis tradicinės išpilstymo sistemos trūkumus.
Pagamintas alus turi vidinį slėgį, priklausantį nuo natūraliai ištirpusio angliarūgštės kiekio gamybos metu, nustatytą aludarių, kuris užtikrina tinkamą alaus struktūrą ir kokybę. Naudojant alaus siurblius Flojet G56 vidinis alaus slėgis gali būti palaikomas rekomenduojamu aludarių lygmeniu, nes nėra reikalo jo didinti tam, kad alus iš kego pasiektų išpilstymo kraną, nugalint ilgą kelią vamzdeliais arba aukščio pasikeitimus tarp kego ir išpilstymo krano. Bet kokie nukrypimai nuo aludarių rekomenduojamų pirminių slėgių galimi tik dėl temperatūros pokyčių.
Kita vertus kegai su alumi gali būti laikomi patogiausioje vietoje, neatsižvelgiant į atstumą iki išpilstymo vietos ir aukščių skirtumus. Siurblys gali tiekti alų iki 200m horizontaliai arba iki 30m vertikaliai. Savaiminio įsiurbimo riba – 3,05m, todėl aukščių skirtumas tarp kego ir siurblio montavimo vietos neturi viršyti 3m. Taigi atsiranda galimybė alaus ir kitų gėrimų laikymo talpas laikyti ten kur patogiausia, atlaisvinti barų prekystalių apačias, pagerinti sanitarines ir darbo sąlygas. Talpos gali būti laikomos nuošalesnėse, vėsesnėse patalpose, ten kur jas patogiau pakrauti ir iškrauti.
Tam kad ilgos alaus linijos nebūtų užteršiamos putomis, prie siurblio montuojami putų nusodintuvai (FOB detektoriai), kurie iškart uždaro alaus liniją tuoj už siurblio, kai tik alus kege baigiasi.
Flojet alaus siurbliai gali būti varomi CO2 dujomis, sausu suspaustu oru, azoto arba dujų mišiniu. Siurblys yra nuosekliai įjungiamas į alaus tiekimo sistemą (kegas – siurblys G56 – šaldiklis – išpilstymo kranas) ir užtikrina pastovų slėgį alaus linijoje, tačiau nekarbonizuoja alaus, nes nekontaktuoja su juo. Didesnis alaus linijos našumas pasiekiamas didinant dujų slėgį į pompą, bet nedidinant angliarūgštės slėgio kege. Angliarūgštės slėgis į kegą ir į siurblį dažniausiai skiriasi, todėl reikalingi du reduktoriai jiems reguliuoti.
Šios sistemos lankstumas įgalina naudoti ¼ (6,35mm) vidinio diametro vamzdelius, kurie leidžia sumažinti alaus kiekį linijose iki 75% , o tai ypatingai sumažina alaus praradimą kai yra valomos alaus linijos.
Papildomas privalumas yra tas, kad alaus linijų valymui tereikia apytiksliai 25% valymo priemonių ir taip papildomai taupomos lėšos.
Kadangi alaus linijose palaikomas aukštas slėgis, Flojet G56 alaus siurblių naudojimas suteikia kai kurių pranašumų, lyginant su tradiciniu alaus išpilstymu būdu.
Kiekvienas siurblys gali užtikrinti kokybišką iki keturių išpilstymo kranų darbą iš vieno kego.
Suteikia galimybę nustatyti norimą alaus tekėjimo greitį į bokalus iš krano.
Galimybė tiekti alų iš vieno kego į keturis kranus įgalina atsisakyti tradicinio vieno kego naudojimo vienam kranui ir užtikrina, kad alus iš kego bus išpilstytas pakankamai greitai.
Užtikrina alaus kokybę bokale – išpilstomas alus bus aukščiausios kokybės nuo pirmo iki paskutinio bokalo netgi tada, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių alaus suvartojimas yra nedidelis ir kegas su alumi stovi ilgesnį laiko tarpą.
Sistemos su Flojet siurbliais sumažina alaus putojimą.
Ši sistema yra finansiškai labai efektyvi ir lengvai įrengiama. Toks alaus išpilstymo būdas tapo labiau priimtinas ir pageidaujamas Jungtinėje Karalystėje. Ši sistema taip pat naudojama ir kitose šalyse, tokiose kaip Vokietija, Prancūzija, Belgija, Olandija, Ispanija ir Airija ir per 9 metus įrodė, kad yra efektyviausia alaus išpilstymo sistemų technologija.
Dėl ypatingo sistemos patikimumo alaus siurbliams suteikiama 3 metų garantija.
Flojet G56 dujų/oro varomų siurblių instaliavimas
Pompos montavimas yra paprastas. Montuojant reikia laikytis žemiau pateiktų instrukcijų, kad sumontuotos sistemos leistų pasiekti norimą rezultatą.
Nustatant siurblio darbinį slėgį, rekomenduojama nustatyti slėgį antriniu reguliatoriumi tarp 2 ir 2,3 bar kegams, kuriuose pirminis slėgis yra palaikomas CO2 dujomis.
Kegams, kuriuose pirminis slėgis palaikomas dujų mišiniu, siurblio darbinis slėgis antriniu reguliatoriumi turi būti nustatytas tarp 1,3 ir 1,6 bar.
Tai yra tik orientaciniai slėgiai, nes reikalaujamas darbinis slėgis turi būti nustatomas konkrečios įrangos charakteristikoms. Šie slėgiai turi būti naudojami kaip pradiniai ir pritaikomi kiekvienai instaliacijai individualiai.
Slėgis į kegą turėtų būti didinamas kas 2 psi kol išnyksta burbuliukai alaus linijoje tarp kego ir siurblio.
Tokiu pačiu principu reikia sureguliuoti ir angliarūgštės dujų slėgį į siurblį. Alaus linijoje tarp siurblio ir šaldiklio arba krano taip pat neturi būti burbuliukų, rodančių, kad iš alaus išsiskiria angliarūgštės dujos, kurios sukelia putojimą.
Nustačius didesnį už optimalų slėgį į siurblį, tai problemų nesukels, kadangi tekėjimo greitį reguliuos išpilstymo kranas, tačiau tokiu atveju bus sunaudojama daugiau dujų ir tai padidins išlaidas.
Dar vienas tokių sistemų privalumas yra tas, kad siurbliai gali būti varomi sauso oro kompresoriaus pagalba. Rekomenduojama naudoti Stanwell betepalinius kompresorius. Šie kompresoriai yra tokios aukštos kokybės, kad jiems suteikiama 5 metų garantija ir šiuo laikotarpiu jie nereikalauja aptarnavimo. Galima naudoti ir kitų gamintojų sauso oro kompresorius, kurie savo techninėmis charakteristikomis, priklausomai nuo aptarnaujamo siurblių kiekio, gali užtikrinti normalų G56 siurblių funkcionavimą.
Kompresorius tampa finansiškai efektyvesnis kai keturi arba daugiau siurblių yra naudojami vienoje sistemoje. Šiomis aplinkybėmis linija atsiperka per 12-18 mėnesių, priklausomai nuo parduodamo alaus kiekio, lyginant su CO2 dujų naudojimu siurbliams varyti iš balionų.
Reikia pažymėti, kad siurbliai gali būti naudojami ne tik alui bet kitiems gėrimams išpilstyti.
Pastaba: Jeigu siurblys aptarnauja daugiau nei vieną išpilstymo tašką, kegui su siurbliu sujungti turėtų būti naudojamas 3/8 (9,5mm) vid. diametro vamzdelis. Toks pat vamzdelis turėtų būti naudojamas ir nuo siurblio iki pat linijos išsišakojimo į atskirus alaus išpilstymo kranus.
Atkreipkite dėmesį į tai, kad vamzdyno skersmuo iki siurblio turi būti didesnis arba lygus vamzdynui po siurblio, kad išvengti produkto stokos siurblyje.Jeigu siurblys yra įrengtas uždaroje patalpoje, atidirbusios CO2 dujos iš siurblio turėtų būti nuvestos vamzdeliu į gerai ventiliuojamą vietą iš kur jos galėtų saugiai patekti į atmosferą. Šiam tikslui rekomenduojama naudoti ¼” (6,35mm) vamzdelį.Iki 15 siurblių išmetamos CO2 dujos gali būti sujungtos į vieną sistemą tam, kad būtų pašalinamos vienoj vietoj arba prijungtos prie dujų regeneravimo sistemos.